marca 13, 2019

Im dajesz więcej, tym większym się stajesz

Im dajesz więcej, tym większym się stajesz
 Idziesz, ale nie wiesz dokąd zmierzasz. Patrzysz ale nie widzisz , słuchasz i nie słyszysz. Jesteś niemy, a język ciała mówi co innego.
Oczy niby szeroko otwarte jednak bielmem zamglone. Język choć rwie się by mówić, drętwieje gdy usta na wpół otwarte, a słowa dławią się w gardle. Zmyj z oczu bielmo, przemów - stocz walkę. Nie idź obojętnie, "posłuchaj" tych oczu w cierpieniu łzą zakrytych. Pochyl się nad losem,nie odmów jałmużny marnej.  
  Dokąd zmierzasz ? Zepchnięty na kolana, przygnieciony losem. Poraniony i biedny jednak z podniesionym czołem idzie ...do przodu "człowiek wielki ".
"Im dajesz więcej, tym większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić."-Antoine de Saint-Exupery
"Z dro­biazgów życiowych wy­kona­nych wiel­kim ser­cem pow­sta­je wiel­kość człowieka."-Stefan Wyszyński

    "Pat­rzeć bez za­wiści, jak in­ni osiągają suk­ce­sy, do których sa­memu się dąży, to wielkość". 

lutego 01, 2019

W co wierzy ten kto nie wierzy ?

W co wierzy ten kto nie wierzy ?
Czym byłby człowiek bez nienawiści? Bardziej człowieczy. Czym byłaby dusza bez jakiejkolwiek wiary? Na pewno nie byłaby bezpieczna w dzisiejszej dobie nienawiści. Czy człowiek współczesny może żyć bez wiary? To jest dość trudne pytanie, gdyż dla każdego z nas jest to kwestia indywidualna. Wiara chociażby w proste nieprzewidywalne rzeczy dające nam radość to już coś, wiara w siebie ale także w innych. Wiara w dobroć i małe rzeczy, to wszystko może składać się na obraz zwalczający nienawiść. Obraz miłości i pokoju.. Tylko czy na co dzień myślimy o wierze? Większość osób nie myśli, gdyż skupia się za bardzo na codzienności. Życie na co dzień z wiarą jest trudne i wymaga odwagi. Dużo osób się do niej nie przyznaje, mówią często że nie wierzy w "nic". Nie można wierzyć w "nic".
"Kimkolwiek jesteś, mężczyzną czy kobietą, osobą silną czy słabą, zdrową czy chorą... Wszystkie te rzeczy liczą się mniej niż to, co masz w sercu. Jeśli masz duszę wojownika, jesteś wojownikiem. Te inne rzeczy to szkło, które otacza lampę, a ty jesteś światłem w środku. Właśnie w to wierzę."- Cassandra Clare
W "coś" wierzy się na pewno, chociażby w siebie czy przyjaciela w miłość czy swój sukces. Społeczeństwo bez jakiejkolwiek wiary byłoby kruche. Żyjemy w świecie, w czasie, w historii i nie możemy uciekać od niej trwając w iluzjach i "kwietyzmie". Można wtedy pod fałszywym pretekstem poddawać się lenistwu, uciekać od trudu i zaangażowania codziennego, pogardzać tym co przemijające.. Jednak nie możemy uciekać od świata ale żyć w nim i przemieniać go od wewnątrz sprawiedliwością, pokojem i miłością.
"Zrób, co tylko trzeba, żeby ci się dobrze żyło " -Matthew Quick

                                          " Zawsze bądź sobą i miej wiarę w siebie. 
Nie szukaj jakiegoś człowieka sukcesu i nie próbuj powielać jego osiągnięć." -Bruce Lee

Należy wierzyć w cokolwiek
"Tyle jest gatunków wiary, ile istnieje religii na ziemi."- Denis Diderot

grudnia 30, 2018

Nie odchodź od tego co Ci służy

Nie odchodź od tego co Ci służy
"Tyl­ko dru­gi człowiek jest w zos­ta­nie spra­wić, że dro­biazg który od niego ot­rzy­maliśmy, w naszych oczach z ro­li pro­fanum no­bili­towa­ny zos­ta­nie do ro­li sacrum. "
Czasami odchodzimy. Odchodzimy od zmysłów, od ludzi, z pracy, od partnera, od pięknych słów    i od nadziei. Odchodzimy od celu i pewności. Lecz nie odchodźmy od sumienia i od wiary. Sumienie, nasz sprzymierzeniec, podpowiada         czy rzeczywiście odejść? Przede wszystkim nie możemy odejść od siebie samego.               Musimy akceptować swój byt i swoje własne ja.    W pewnym sensie, odejście od narzucanych nam norm sprawi zachwianie naszego sumienia. Jednak odejście od złych decyzji jest tego przeciwieństwem. Powinnyśmy zatem głęboko się zastanowić od czego człowiek nie powinien odchodzić, aby mieć " zdrowe sumienie". Moje zdanie jest takie: "Nie odchodź od tego co Ci służy". Przyda się przy tym wiara w sacrum. Każdy ma swoje. Liczą się gesty, liczą się prawdziwi ludzie, więc nie odchodź. Twoje sumienie będzie czyste, a Ty będziesz pragnął więcej.
"Co w życiu jest nieulękłe? Czyste sumienie." - Bias z Prieny.
"Ciało to po prostu opakowanie dla skarbów, które skrywamy wewnątrz siebie. A Ty jesteś pełen skarbów. Bezinteresowności, życzliwości, współczucia. Tego co naprawdę się liczy.
Młodość i piękno przemijają. Dobroć - nie.
"- Colleen Hoover

grudnia 02, 2018

Żyj tak, aby kiedyś powiedzieć że było WARTO

Żyj tak, aby kiedyś powiedzieć że było WARTO
     Żyj tak, aby kiedyś powiedzieć, że było warto. Czerp z życia całymi garściami, planuj je, dąż do spełnienia marzeń bo życie szybko przeminie. Może uciec Ci coś co formuje nasz świat...   COŚ co zdarza się tylko raz, więc nie odkładaj ważnych rzeczy   na później bo to "później" może być już nieaktualne.                  Dlaczego wciąż biegniemy? Nie zatrzymujemy się i nie zadajemy sobie pytań, tylko wciąż do czegoś dążymy? Do czegokolwiek dążymy, możemy się zapędzić w ślepy zaułek. Czy to jest tylko wyznacznikiem życia? Gonitwa? Rywalizacja? Można zauważyć, że ludzie coraz mniej rozmawiają ze sobą, bo wciąż się spieszą. Odpowiadają jednym słowem, czasem nawet pół słowem jakby wciąż uciekali od czegoś, jakby uciekali od dobrych i szczerych rozmów. Jedno słowo - jedna odpowiedź. Jedno życie, zawierające  w sobie, tak mało czasu, to co znajdziesz w nim tylko jeden raz -

"Żyj tak, żeby nikt przez ciebie nie płakał."
 możesz szybko stracić, jeżeli nie zrozumiesz i się nie zatrzymasz.      Jeśli mamy w sobie empatie musimy ją udoskonalać z dnia na dzień i to jest wyznacznikiem życia. 
Wystarczy JEDNO szczere słowo 
JEDNO jest życie
dlatego NIE mów półsłówkami

listopada 23, 2018

Żyjmy tak, aby Polska była Polską

Żyjmy tak, aby Polska była Polską
  Patriotyzm to przede wszystkim poświęcenie, ale też zrozumienie, to szacunek do siebie nawzajem. Patriotyzm to uśmiech do obcej osoby i radość z odwzajemnionego uśmiechu. To dawanie sobie otuchy i nadziei, tak jak 100 lata temu tak do teraz Polska "walczy" o tolerancję i  szacunek do naszej ojczyzny. Jesteśmy wolnym narodem, nie powinniśmy żyć tak, aby tylko przeżyć, ale po prostu żyć zgodnie z hasłem : " Bóg, Honor, Ojczyzna ". Żyjcie tak, aby   " Polska była Polską ".
"Patriotyzm, czyli umiłowanie Ojczyzny ziemskiej, jest cechą mówiącą o jakości ludzkiego życia. Patriotyzm jest wartością świadczącą o jakości człowieka. Jest wartością dającą świadectwo również o jego świętości; o jego nadprzyrodzonym wymiarze"


                            ***
     Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę


idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch


ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo


bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy


a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych


niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys


i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie


strzeż się jednak dumy niepotrzebnej
oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz
powtarzaj: zostałem powołany – czyż nie było lepszych


strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne
ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy
światło na murze splendor nieba
one nie potrzebują twego ciepłego oddechu
są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy


czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź
dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę


powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy
bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz
powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku


a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku


idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów


Bądź wierny Idź

"Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować "[Roman Dmowski]

"Bo na tej ziemi jesteś po to właśnie
By z ognia zgliszcza
Mógł powstać dyjament
Wiekuistego zwycięstwa zaranie" [ Cyprian Kamil Norwid ]


października 18, 2018

Uroki jesieni

Uroki jesieni

Zatrzymaj się i posłuchaj. Jak Ci życie płynie? Kim jesteś? Dokąd zmierzasz? Jak żyjesz? "Czytaj " Świat niczym księgę. Opowiadaj z emocjami, z uczuciem i prawdziwie. Gdyż nasze życie jak wiosenna  pora minie.. W każdej godzinie masz czas, bo jesień w nas chyli się ku zimie. Tęsknota za nieodgadnionym pięknem buduje w nas siłę. Odnajdujemy się w tym dzikim tempie, niczym ludzie spragnieni życia, którzy wiedzą co to znaczy żyć uczciwie i prawdziwie. To jak żyjesz daje innym motywację, która sprawia by nie tkwić w tym marazmie lecz być prawdziwym  i iść przez jesienną drogę życia odważnie. Zamknij jeden rozdział, zacznij drugi odważnie - moc tkwi w Twoim przekazie. Słuchaj świata rozważnie, gdyż jesień metaforą życia jest i niczym wiatr kieruje nami nieustannie.
                                                      Oby śnieg przyk­rył wszys­tkie zgniłe je­sien­ne liście...
                                                    Oby mróz zam­ro­ził niep­rze­myśla­ne je­sien­ne decyzje.

                                                       Oby ta zi­ma przy­niosła lep­szą wiosnę . 
                                           Ko­loro­we je­sien­ne liście wyścielają ścieżkę życia

września 20, 2018

"Kochaj to, co robisz Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nigdy nie spoczywaj".

"Kochaj to, co robisz Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nigdy nie spoczywaj".
   
Niektórzy traktują życie jak coś oczywistego. Inni natomiast jak wizualizacje zdarzeń. Jeszcze inni jak drogowskaz. Czym konkretnie jest życie? Dla jednych pracą i spełnieniem marzeń. Dla innych rozwojem osobistym i szukaniem pasji. Właśnie pasja, słowo tak rzadko używane wśród miłośników internetu. Żyjemy    w czasach kiedy internet daje możliwość wyboru - mamy pasję albo jej nie mamy. Człowiek wciąż odkrywa, odkrywa całe życie, siebie ale także innych. Można powiedzieć, że to również pewien rodzaj pasji. Bycie odkrywcą swoich czasów. Jedna osoba może być z nich zadowolona inna wręcz przeciwnie. Jednakże osoba szczęśliwa i pełna optymizmu to, taka która docenia wszelkie warunki egzystencji. Naszą pasją, powinno być właśnie to dążenie do doceniania tego co nieuniknione i tego co niewidoczne dla nas. Jesteśmy zatem panami naszych czasów, kiedy to zauważymy to inni ludzie również będą mogli to spostrzec. Bardzo ważnym elementem jest to, że powinniśmy dążyć wciąż do siebie. Do swoich uczuć, przyjaźni. Nie warto rezygnować z kogoś z byle powodu.
  Co czyni człowieka chciwego przyszłości? Przede wszystkim to, że nikt nie odnalazł siebie.


Człowiek z pasją to człowiek niezwykle bogaty, którego ja cenię z miejsca za chęć posiadania tak cudownego napędu jakim jest pasja.  Człowiek, który nie interesuje się niczym ma według mnie życie bardzo puste. 
"Twoja praca wypełni dużą część Twojego życia i jedyny sposób na to aby być prawdziwie spełnionym to robić to co wierzysz, że jest świetną robotą. A jedyny sposób na robienie świetnej roboty to kochanie tego, co robisz. Jeśli jeszcze tego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie spoczywaj". - Steve Jobs
Pasja jest moją drogą do szczęścia. Pasja jest moim odpoczynkiem. Pasja jest moim wszystkim. Pasję odczuwam do wszystkiego co robię. Wtedy po prostu kocham to co robię. 

sierpnia 08, 2018

Życie jest za krótkie, by stać w miejscu i myśleć

Życie jest za krótkie, by stać w miejscu i myśleć

"Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym."- Władysław ReymontUczucia...empatią, nigdy zwątpieniem. Nadzieja, wiara, słowa otuchy z ust przyjaciela, to tylko niektóre rzeczy powodujące, że świat nie jest wcale zalany niekończącym się łez morza strumieniem, tylko drogowskazem, wzbudzającym w naszym  życiu uczucia ekstazy, miłości i wieczności. To wszystko zależy od wartości osób w naszym życiu. Niekończących się uśmiechów zjednania, uczucia przetrwania, momentów kreujących ludzkie życie na tor sprawiedliwości, wrażliwości, czułości. Ogień miłości- nadzieją dla solidarności, strumień tak potężny, że nie pobije go uczucie zwątpienia bądź bezradności, tudzież nadzieja dla dzieci, dorosłych, emerytów, którzy posiadają uczucia lekkości ducha niczym wiatr łagodzący ich życiowe trudności. Sprawiajmy by świątynie naszych bliskich były nadzieją dla ludzkości. Śmiejemy się w trudnych momentach, wypalajmy tandetne bezbożności ludzkich nieczułych serc, nieposkromione żale niepewności i okrucieństwa. Niczym wiatr nadziei, uczucia są dla pięknych chwil jak siła pogody ducha i niekończący się obraz dobroci kuszący uśmiechem i pomocą w rozwiązaniu trudności. Od nas zależy uczucie miłości, nie żalu i zwątpienia, gdyż to nasze złe wyobrażenia. Uczucia nieistniejące, iluzje w głowie sprawiające zniechęcenia. Szukajmy czegoś głębiej i niech też będzie przy nas zawsze nadzieja.

       „W każdym z nas walczą dwa wilki. Jeden jest zły, to gniew, zazdrość, chciwość, pretensja, kłamstwo,               pogarda i ego. Drugi jest dobry, to radość, pokój, miłość, nadzieja, uprzejmość, pokora, empatia i prawda.                                            Który wilk wygra? Ten, którego karmisz." – Indiańskie powiedzenie

"Optymizm to kuzyn miłości, a pod trzema względami dokładnie ją przypomina: jest nachalny, nie ma prawdziwego poczucia humoru i pojawia się tam, gdzie się go najmniej spodziewamy "– Gregory David Roberts

"Kwiaty nie zakwitną bez ciepła słońca. Ludzie nie mogą stać się ludźmi bez ciepła przyjaźni.” Phill Bosmanslipca 12, 2018

Echa słów

Echa słów
          Słowa, słowa, słowa - potoki, rzeki słów. Ulice szybkie, szumiące albo drzemiące od cichych słów. Słowa pierwsze i ostatnie, dobre i złe, kojące i raniące. Nośniki informacji. Wyrazy. Parę słów - zdania - do komunikowania się. Rozmowa to także tylko słowa. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są słowa - rozmowa z kimś obok. Bo cóż warte byłoby życie, gdybyśmy byli sami na  świecie. Wówczas słowa nie byłyby już potrzebne i także te z wszystkich ksiąg na świecie nie cieszyły by nikogo. Bo ważna jest właśnie ta druga osoba - tuż. Kiedy razem twarzą w twarz możemy mówić, mówić, mówić. 

     Słowa małe, duże, podniosłe, słowa przyrzeczeń, słowo honoru dane, czasami łamane. Słowa proste, wzniosłe, układające się        w modlitwę i peany. Słowa uczciwe, słowa zakłamane, drwiące, jątrzące. Język dyplomacji to słowa dobrze przemyślane, wyrachowane, zagmatwane.
      Co jest lepsze - prosta mowa, czy oratorska porywająca przemowa, od słowa do słowa - czasami milczenie to tez rozmowa. Można rozmawiać oczami nie tylko ustami, również gestami.          
"Słowa palą ,wiec pali się słowa : Nikt o treści  popiołów nie pyta."- Jacek Kaczmarski


... i proszę nie zapominajmy o tych słowach - które właśnie widzimy oczami, bo czasami tylko może być taka rozmowa, kiedy jesteśmy sam na sam z naszymi myślami i białymi kartkami. 
Słowo, wyraz - takie małe a jaka moc....


"Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności."- Khalil Gibran .
"...często jest tak ,że ktoś słowem złym zabija tak jak nożem. "- Czesław Niemen 

maja 31, 2018

Atrybuty w świecie materialnym

Atrybuty w świecie materialnym
"Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie".-
 Epikur
     Muzyka, śmiech, płacz, ludzie szczególnie ci dla których poświeciłbyś to wszystko oraz momenty, na które czekamy, głównie te sprawiające radość w nietypowych sytuacjach - to wszystko składa się na nasz świat. Na co dzień żyjąc w pośpiechu, w pogoni za "trendami" oraz "byciem na czasie"nie zauważamy zwykłych małych rzeczy, biegnąc na oślep - spalamy się. Walka o szczęście, uśmiech dla obcej osoby, dzielenie się tym co najlepsze w każdym, dawanie zgnębionemu wojnami , tragediami i złością światu takich wartości. Są to atrybuty człowieka silnego, mającego chęć pokazania, że poza światem materialnym, istnieje także duchowy. Dający dobrą energię, nadzieję i wiarę obrazuje to, że do szczęścia nie jest potrzebne życie na pokaz. By błyszczeć i być zauważonymi nie potrzebujemy markowych ubrań, IPhona czy super auta wystarczy, nasz wdzięk, ciepło, uczciwość. Ludzki umysł przyzwyczajony do świata materialnego nie potrafi zrozumieć tego co niewyobrażone. Dlatego między tymi dwoma światami istnieje konflikt. On będzie istniał dopóki ludzkość zacznie dawać, a nie brać. Dzielić się tym co istnieje, ale często jest niewidoczne dla oczu.
"Mamy wybór co do tego co chcemy dawać światu i proszę was o to byście dawali miłość codziennie" 
 
"Nie jesteśmy bezgranicznie wolni. Jesteśmy wolni wobec dobra i zła i z tego robimy rachunek. Wszelkie zło oznacza chorobę wolności."- Józef Stanisław Tischner


kwietnia 28, 2018

Grajmy z życiem w otwarte karty

Grajmy z życiem w otwarte karty
 W życiu nie ma przycisku "stop". Nie ma czasu na monotonię. Czasami można "włączyć pauzę", aby przystanąć i zrozumieć co tak naprawdę się liczy. Nie bójmy się życia. Liczmy tylko na siebie, nie bójmy się mówić o myślach nawet tych najbardziej zakręconych. Idźmy do przodu na przekór przeciwnościom losu, które spotykamy na swojej drodze. Ale również rozmawiajmy z innymi, pielęgnujmy przyjaźnie i znajomości. Ludzie w dzisiejszych czasach coraz częściej boją się rozmawiać, a szczera rozmowa staje się początkiem niezwykle owocnej współpracy. Brak skutecznej komunikacji prowadzi do konfliktów. Ludzie wolą komplikować sobie życie wysyłając wirtualną emotikonę zastępując ją prawdziwymi emocjami. Grajmy z życiem w otwarte karty. Bądźmy wobec niego szczerzy. Bo kiedyś możemy przegrać. Nie chodzi o  to ile razy powinnyśmy wygrać, lecz o to czy tak naprawdę wiemy co jest stawką w tej grze. Kierujmy się instynktem, aby zrozumieć reguły, bo one nie są skomplikowane, tylko pamiętajmy, że ludzie często nie grają fair. Nie kierujmy się regułami innych. Przede wszystkim należy w życiu być człowiekiem i kierować się własnymi zasadami.Trzeba umieć dotrzeć do drugiego człowieka ,a w dzisiejszym świecie umiejętność ta powoli staje się przereklamowana, gdyż ludzie idą na łatwiznę. Często odpuszczają i nie rozmawiają. A rozmowa jest ważna, jest potrzebna bo to jest dokładnie tak jak w tańcu, aby układ taneczny się udał między tancerzami musi być porozumienie, kontakt wzrokowy i emocje, tak samo jest w kontaktach międzyludzkich. Sprawmy, aby relacje z ludźmi były "płynne jak taniec, "gdyż na ten bal mamy zaproszenie tylko raz a drugi raz nie zaproszą nas wcale".

   "Wielkim jest człowiek, któremu wystarczy
Pochylić czoła,
Żeby bez włóczni w ręku i bez tarczy
Zwyciężył zgoła" 
Copyright © 2016 My own philosophy , Blogger